APLIKACE
Stacks Image 4544
Infuzní a dialyzační roztoky
Jedním z nejrychlejších způsobů, jak dodat tekutiny s léčivou látkou do těla pacienta, jsou infúzní roztoky složené z minerálních solí (jako jsou chlorid sodný, vápenatý, hořečnatý, draselný) a glukózy, které jsou pak nitrožilně aplikovány.

infusion

Stále více lidí trpí na selhání ledvin. Za pomocí dialýzy jsou těmto pacientům odstraňovány z krve nečistoty. Díky polopropustné membráně (ať už speciálních filtrů či pobřišnice) nečistoty přecházejí z krve do dialyzačního roztoku (obsahujícího chlorid vápenatý, hořečnatý, draselný a sodný, bikarbonát sodný a glukózu), který protéká opačným směrem proti proudění krve.
Stacks Image 4531
Léčiva, veterinární přípravky
a potravinové doplňky
Tekutá a pevná léčiva, jakož i potravinové doplňky, jsou každodenně používány k humánním a veterinárním aplikacím.

pils

Minerální látky v těchto léčivech pak mají vliv na biochemické procesy v organismu.
Stacks Image 744
Mineralizované vody
Pro získání čisté vody z vody mořské či jinak znečištěné, výrobci balených vod využívají reverzní osmózy k jejímu vyčištění. Do takto deionizované vody pak přidávají minerální soli zpět, aby výsledný produkt měl jak vyváženou chuť, tak i složení minerálů optimální pro lidské tělo.

water

Celkové množství bromičitanů v balených vodách je pod přísnou kontrolou, proto minerální soli jako chlorid hořečnatý, vápenatý, draselný, sodný, bikarbonát sodný a draselný a síran hořečnatý musí mít velmi nízký obsah bromidů.
Stacks Image 4518
Ochucovadla
Chcete-li zachovat trvanlivost výrobku, do kořenicí směsí je často přidáván octan sodný. Di-octan sodný je pak často používán k ochucování brambůrků a čipsů.

chips

Je-li třeba snížit obsah sodíku v samotném výrobku, část chloridu sodného je nahrazována chloridem draselným.
Stacks Image 742
Kojenecká výživa
Po mateřském mléku je kojenecká strava jediným mléčným produktem, který jsou děti do věku 1 roku schopny nutričně přijmout.

baby

Nejčastěji používaná kojenecká výživa je vyráběna z upraveného kravského mléka a syrovátky coby zdroje bílkovin, směsi rostlinných olejů jako zdroje tuku, laktózy jako zdroje sacharidů, vitamínů a minerálních solí.
Stacks Image 4468
Bioléčiva
V současné době se léčiva vyrobená z živých buněčných kultur stávají víc a víc populárnějšími díky svým vyšším léčebným účinkům, na rozdíl od klasických syntetických léčiv.

bio

Během růstu buněčných kultur, jejich čištění a zahušťování za účelem vyrobení cílené molekuly jsou při „upstream“ procesu používány minerální sole jako chlorid vápenatý, hořečnatý, sodný, síran amonný, uhličitan sodný a další.
Stacks Image 4453
Pekárenství
Náchylnost chleba k plesnivění lze významně snížit použitím propionátu vápenatého coby inhibitoru.

bread

Je-li třeba snížit obsah sodíku v samotném výrobku, část chloridu sodného je nahrazena chloridem draselným.
Stacks Image 4491
Pivovarnictví
Síran zinečnatý je často používán při procesu kvašení, kationty zinku podporují růst kvasinek a syntézu proteinů.

beer

Chlorid a síran vápenatý
pak pomáhají snižovat pH a upravovat tvrdost vody při výrobě piva.
Stacks Image 1177